Idealny laptop do gier: wszystko, co musisz wiedzieć przy zakupie

Wśród miłośników wirtualnych rozgrywek zazwyczaj panuje przekonanie, że najlepszym sprzętem do gry jest komputer stacjonarny. Rzeczywiście, ma on wiele zalet, których próżno szukać u urządzeń mobilnych. Czasem jednak laptop okazuje się sensowną alternatywą. Zobacz, kiedy warto go kupić – i na co zwrócić uwagę przy wybieraniu modelu.

laptop do gier

Komputer stacjonarny czy laptop?

Wielu miłośników gier komputerowych uznaje, że jedynie komputer stacjonarny jest w stanie zapewnić im rozgrywki na odpowiednim poziomie. Jest w tym sporo racji. Komputery stacjonarne z reguły mają o wiele większą wydajność i lepsze parametry. Do tego ich ogromną zaletą jest możliwość rozbudowywania całego systemu, co pozwala na dostosowywanie go do nowych technologii pojawiających się na rynku. Komputer stacjonarny ma jednak jedną poważną wadę: nie możemy zabrać go ze sobą na wakacje czy w służbową podróż, nie zagramy na nim podczas przerwy w zajęciach na uczelni lub w kawiarni. Do tego jest duży i ciężki, zajmuje w domu wiele miejsca. Do zalet laptopów należy również – oprócz wspomnianej mobilności – energooszczędność oraz fakt, że otrzymujemy gotowy sprzęt do grania, którego nie musimy długo konfigurować.

Kupujemy laptopa do grania

Załóżmy, że zdecydowaliśmy się na zakup urządzenia mobilnego. Czym zatem powinny charakteryzować się dobre laptopy do grania? Z pewnością warto zwrócić uwagę na matrycę: wybierzmy tę w rozdzielczości Full HD, najlepiej o przekątnej np. 17 cali. Kluczowa jest także wydajność procesora oraz karty graficznej. Są to niezwykle istotne elementy – jeśli parametry będą zbyt niskie, komputer nie poradzi sobie z najnowszymi grami, bądź też rozgrywka nie będzie w pełni komfortowa. Następnym elementem, który warto wziąć pod uwagę, jest wielkość pamięci RAM: w tym przypadku najlepiej sprawdzą się kości DDR3. Na ostatnim etapie możemy przyjrzeć się nieco mniej istotnym opcjom dodatkowym, które sprawią jednak, że gra będzie bardziej komfortowa. Mowa tu np. o podświetlanej klawiaturze lub wysokiej jakości głośnikach.

Czy warto decydować się na laptopa?

Czy warto zatem decydować się na zakup laptopa, jeśli chcemy używać go przede wszystkim do grania w różne gry? Trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Wszystko zależy bowiem od naszego trybu życia, przyzwyczajeń, wymagań. Nie bez znaczenia są oczywiście również nasze możliwości finansowe – komputer stacjonarny jest droższy, choć później stosunkowo tanio możemy go rozbudowywać i dostosowywać do zmieniających się technologii. Laptop najlepiej sprawdzi się w przypadku osób, które prowadzą aktywny tryb życia i często przebywają poza domem, a jednocześnie nie chcą rezygnować z możliwości częstego grania w ulubione gry. Natomiast prawdziwi miłośnicy gier, dla których jakość i korzystanie z najnowszych zdobyczy technologii mają duże znaczenie, powinni zainwestować w komputer stacjonarny o dobrych parametrach.

Wbrew pozorom, urządzenie mobilne również może sprawdzić się w roli narzędzia do odbywania wirtualnych rozgrywek. Aby cieszyć się komfortem podczas takiej rozrywki, musimy jednak zwrócić uwagę na kilka parametrów.

Podziel się z nami swoją opinią

   Dodaj Odpowiedź

    
   eWojownik - gry, sprzęt dla graczy, eSport.
   Logo
   Enable registration in settings - general