Karta graficzna dla gracza – jaka powinna być?

Na jaki sprzęt nas stać?

Oczywiście, na rynku znajdziemy wiele doskonałych modeli kart graficznych, problem z nimi taki, że są dość drogie. Dlatego też przed kupnem musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki mamy budżet? Od niego bowiem zależy, jakie modele są w naszym zasięgu cenowym, co sprawi, że przyjrzymy im się bliżej. Ustalmy widełki cenowe, by mieć większy wybór. Z drugiej strony, to określenie “od – do” ogranicza liczbę propozycji, co sprawi, że zaoszczędzimy czas, bo po co sprawdzać karty, na które nas kompletnie nie stać?

Jak prezentuje się kompatybilność karty graficznej?

Często kupujemy kartę graficzną do wysłużonego już, wieloletniego komputera. Musimy więc zadbać o to, by był z nim kompatybilny (połączenie z płytą główną), ale też, ażeby karta współgrała z procesorem pod kątem wydajności. Jeśli bowiem tak nie będzie, to nawet jej duży potencjał na nic się tu zda. Na pewno tego problemu nie mają osoby – posiadacze nowych komputerów z solidnymi podzespołami, jak również kompletujący wszystko od początku.

karta graficzna dla gracza

Najważniejsze parametry – poznajmy je!

Karta graficzna powinna być pełna pamięci RAM, bo im więcej, tym lepiej. Minimum więc to 4 GB, choć korzystniej, jak jest jeszcze więcej. Liczy się jednocześnie rodzaj pamięci RAM – godnym polecenia jest najnowszy, najbardziej wydajny standard – GDDR5 i GDDR5X. Inne parametry, na które warto zwrócić uwagę, to jednostki przetwarzania (odpowiadają za jakość grafiki; im więcej jednostek, tym lepsze wizualne efekty), zastosowane złącza (koniecznie złącze PCI Express, najlepiej w wersji x16) oraz możliwość łączenia z innymi kartami.

Przekonajmy się też, czy interesujący nas model ma obiecujące wyniki w zakresie obsługiwanej rozdzielczości. Oczywiście, nie ma tu zaskoczenia i podobnie jak w wielu wcześniejszych przykładach: im rozdzielczość jest wyższa, tym lepsze rokowania. Standard to full HD, ale i są karty radzące sobie z formatem 4K. Chłodzenie jest równie istotne, bo w czasie grania komputer bardzo się nagrzewa. Jeśli więc wentylatory nie będa wydajne, to może to negatywnie wpłynąć na rozgrywkę (na przykład gra będzie się “przycinać”).

jaka karta graficzna dla gracza

A poza tym przekonajmy się, czy karta graficzna obsługuje VR (co ma znaczenie, gdy zamierzamy korzystać z narzędzi wirtualnej rzeczywistości), jak się sprawdza pod kątem taktowania (im wyższe parametry, tym lepiej) oraz jaka jest magistrala pamięci (im szersza, tym pewność, że straty wydajności pamięci będą mniejsze).

Każdy gracz powinien sprawdzić karty graficzne pod względem tych parametrów, by zakupiony układ zapewniał tylko i wyłącznie radość z gry – bez żadnej frustracji, zdenerwowania i niemocy.

Podziel się z nami swoją opinią

      Dodaj Odpowiedź

       
      eWojownik - gry, sprzęt dla graczy, eSport.
      Logo
      Enable registration in settings - general