MAKKU: ‘powodem dla którego gram są filmy’

makku-wywiad

Radosław ‘MAKKU’ Makuch to z pewnością osoba znana fanom fragmovie. Jest on autorem takich filmów jak: Froztastic 2, Unity – Call of Duty 2 Community Movie, a jego najświeższym dziełem jest M&E: Play with BAN. Wszystkie te filmy dostępne są do obejrzenia w naszej galerii. MAKKU ponad to jest aktywnym graczem VAT Gaming na platformie Call of Duty 4. Razem z kolegami przygotowuje się do turnieju RobimyLAN. Warto w tym momencie dodać, że ma on zaledwie 16 lat i dopiero kończy gimnazjum. 

Cześć Radek. Powiedz mi, co sprawia Ci większą frajdę: granie czy tworzenie filmów?

Witaj! Mogę zdecydowanie powiedzieć, że montaż filmów. Jedynym powodem dla którego gram w gry są to właśnie filmy.

Jak długo się tym zajmujesz?

Pierwszy film, który zrobiłem powstał w 2008 roku. W tamtych czasach nie wiedziałem kompletnie nic, jak zrobić porządne tzw. fragmovie, dlatego też został on zrobiony przy użyciu programu Windows Movie Maker.

makku-projekt-fragmovie
Renderowanie najświeższego dzieła MAKKU: M&E Play with ban.

Miałeś wtedy zaledwie 11 lat. Skąd taka pasja w tak młodym wieku?

Kiedy kolega z klasy namówił mnie na grę w Call of Duty 2, pokazał mi on różne widea z tej gry na YouTube. Jednym z tych filmów było fragmovie profesjonalnych graczy. Po obejrzeniu kilku z nich wpadłem na pomysł, żebym ja sam spróbował w przyszłości zrobienie takiej rzeczy.

Oglądając Twoje screeny z gry byłem bardzo zaskoczony, że masz tak mało FPSów. Jak to się dzieje, że nie mając idealnego sprzętu do gry, jesteś w stanie zrobić dobrej jakości filmy?

Na szczęście istnieje w Call of Duty coś takiego jak “avidemo”. Działa to na zasadzie robieniu danej ilości screenów na sekunde i nie wymaga to lepszego komputera. Jedyne minimum, które musi spełnić komputer, aby móc nagrywać avidemo to chociaż okolo 20 fps na najwyższych ustawieniach. W moim przypadku jest ich 50 w Call of Duty 2, a 20-40 w Call of Duty 4.

[youtube id=”lFxvk4RYQO0″ width=”600″ height=”350″]

Na swoim kanale Youtube zebrałeś już całkiem pokaźną liczbę filmów i filmików z różnych gier. Masz do któregoś z nich jakiś szczególny sentyment czy wszystkie traktujesz jednakowo?

Wszystkie moje filmy traktuje jednakowo. Zawsze wkładam duży wysiłek na zrobienie każdego z nich, niezależnie od tego, czy jest to dla jakiegoś lepszego gracza, który ma za sobą wiele wygranych LANów, czy też dla jakiegoś słabszego, który nie ma na swoim koncie żadnych osiągnięć.

Ile czasu zajmuje Ci zrobienie dobrego fragmovie i co musi zrobić gracz, żebyś coś takiego z nim w roli głównej stworzył?

Czas na zrobienie takiego fragmovie oczywiście zależy od ilości demek, które dostaję oraz od tego czy mi się po prostu chce. W przypadku ostatniego filmu, który zrobiłem dla Melo i EmEryTa zajęło mi to tylko 1 tydzień łącznie z montażem oraz nagraniem akcji. Innym dobrym przykładem jest “FROZTASTIC 2”, przy tym filmie pracowałem przez ponad 3 tygodnie, choć była bardzo zbliżona ilość demek. Gracz niewątpliwie musi mieć dobre akcje, najlepiej przeciwko znanym drużynom, aby powstało coś sensownego.

[youtube id=”xDxaIrbT23I” width=”600″ height=”350″]

Najnowsze dzieło już po renderowaniu.

Masz może konkretne plany co do swoich przyszłych produkcji czy raczej to będą spontaniczne filmy? Może chciałbyś w przyszłości wprowadzić coś nowego do swoich filmów lub spróbować stworzenia czegoś z innych gier?

Cieżko odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ to wszystko będzie zależało od mojego lenistwa, ale też od tego czy zakupię w przyszłości jakiś lepszy PC. W tym momencie nie widzę siebie robiącego filmy z innych gier w przyszłości. Wymagania do gier stają się coraz wyższe z roku na rok i większość nowych gier niestety już mi nie działa.

Jakie masz rady dla osób zaczynających swoją przygodę z moviemakingiem?

Nie bać się opinii innych i nie zwracać uwagi na negatywne komentarze. Z czasem będziesz się stawał coraz lepszy, aż w końcu kto wie, może dorównasz takim moviemakerom jak katha.

[youtube id=”wSazQ0Nj1J4″ width=”600″ height=”350″]

Fragmovie autorstwa kathy

Właśnie katha jest Twoim wzorem, jeśli chodzi o tworzenie filmów? Może jeszcze kogoś innego fragmovie robią na Tobie duże wrażenie?

Katha jest to niewątpliwie najlepszy moviemaker, jakiego widziałem i jest on wzorem dla bardzo, bardzo wielu editorów. Innymi moviemakerami, którzy są moja inspiracją to phonic9, radio oraz lolek.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie tylko robisz filmy, ale również jesteś aktywnym graczem. Razem z VAT Gaming brałeś udział w turnieju CoD4 5on5 TP-Link, niestety dość szybko odpadliście. Najpierw przegrana z ex-Hellfaction w WB1, a potem dyskwalifikacja za domixowanie gracza w LB1 przeciwko myANTH. Jak oceniasz Waszą postawę w tym turnieju i jego organizację?

Wydaję mi się, że nawet dobrze wypadliśmy na tym turnieju zważając na to, że jesteśmy bardzo młodym zespołem. Niestety w drabince przegranych, mimo wygrania meczu z myANTH 2-0 zostaliśmy zdyskwalifikowani przez domixowanie 1 gracza. Jest to oczywiście słuszna decyzja podjęta przez organizatorów, ale każdemu się zdarzają błędy, w tym przypadku naszym było złamanie regulaminu. Samą organizację i inicjatywę tego turnieju oceniam na duży plus. Scena Call of Duty 4 w Polsce potrzebuje więcej takich turniejów jak ten.

Wkrótce jeszcze ważniejsze wydarzenie, czyli RobimyLAN w Warszawie. Będzie to debiut LANowy dla Ciebie. Czego się spodziewasz po graniu poza domem? Myślisz, że będzie to znaczna różnica dla Ciebie czy raczej nie będzie to miało znaczenia?

Dla mnie to będzie ogromna różnica m.in. ze względu na mój wcześniej wspomniany komputer. Granie na średnio 70 fps i najniższych ustawieniach nie należy do przyjemnych. Myślę, że jeszcze pokaże na co mnie naprawdę stać przy dobrych warunkach do grania.

[youtube id=”vQHbN4O6SlY” width=”600″ height=”350″]

Prezentacja VAT Gaming na RobimyLAN zrobiona przez MAKKU

W grupie zagracie z Clan Poland, Z!P4 oraz Amateurism. Jak oceniasz Wasze szanse na wyjście z grupy? Planujecie specjalne przygotowania pod przeciwników czy skupiacie się na własnej grze?

Na pewno będziemy się skupiać tak samo na przygotowaniach pod przeciwników jak i na własnej grze. Myślę, że jakąś szansę na wyjście z grupy mamy, ale żeby to uczynić trzeba jeszcze dopracować pewne szczegóły.

Jakie drużyny będą się liczyć w walce o wygraną RobimyLAN? Czy ktoś spoza podium WrocLAN może Twoim zdaniem zaskoczyć?

Zdecydowanymi faworytami dla mnie do wygrania RobimyLAN jest Clan Poland oraz noMERCY. Grałem z nimi nie raz i dobrze wiem na co ich stać. Napewno innymi drużynami, które mogą dużo zdziałać na tym LANie są to ex-Hellfaction, Fear Factory czy ALSEN. Natomiast zespołem, który może zaskoczyć jest VAE.

Bardzo dziękuję za wywiad i do zobaczenia w Warszawie.

2 komentarze
 1. krótko, zwięźle i na temat. fajne, że z moviemakerem :D

 2. Ja widzę tylko jednego faworyta :D

  Dodaj Odpowiedź

   
  eWojownik - gry, sprzęt dla graczy, eSport.
  Logo
  Enable registration in settings - general