newhope-podsumowanie

Prawie dwa tygodnie temu zakończył się międzynarodowy turniej w Call of Duty 4 – New Hope. Do czeskiej Pragi przyjechało 15 europejskich drużyn, które walczyły o pulę nagród w wysokości 3000 Euro w gotówce. Wśród nich znalazły się dwie polskie ekipy: Clan Poland oraz nomercy.

Przed turniejem mogliście przeczytać na naszym portalu zapowiedź fazy grupowej New Hope. Odnosząc się do tamtego artykułu podsumuję najpierw fazę grupową zawodów, a następnie opiszę wyniki w fazie play-off.

newhope-fazagrupowa

Grupa A Grupa B
Drużyna M Z R P Pkt Drużyna M Z R P Pkt
Czech Republic Cyborg Factory 6 5 1 0 16 Finland rave-on 7 6 0 1 18
Netherlands AVENUE eSports 6 4 1 1 13 Poland nomercy 7 5 0 2 15
Poland Clan Poland 6 4 0 2 12 Hungary WiLD.CM Storm 7 5 0 2 15
Czech Republic We Were Immortal 6 4 0 2 12 Germany DBEPAINS 7 4 1 2 13
Germany SNOGARD Dragons 6 1 1 4 4 United Kingdom imGaming 7 4 0 3 12
Czech Republic Dont Cry Emo Kid 6 1 0 5 3 European Union FINCZE 7 2 0 5 6
European Union iPLAY eSports 6 0 1 5 1 Czech Republic District Prague 7 1 0 6 3
Germany Team Frostbite 7 0 1 6 1

W grupie A udało mi się przewidzieć wszystkie cztery drużyny, które awansują do fazy play-off, jednak nie w takiej kolejności. Zgodnie z przewidywaniami pierwsze miejsce w grupie zajęło Cyborg Factory, którego jedynym potknięciem był remis z holenderskim AVENUE eSports. To właśnie AVENUE najbardziej mnie zaskoczyło swoją postawą w tej grupie, ponieważ oprócz wcześniej wspomnianego remisu, udało im się również pokonać cpl. W moim mniemaniu mieli walczyć o awans ze SNOGARD Dragons, a ostatecznie zajęli drugie miejsce w grupie. Clan Poland oraz We Were Immortal pewnie awansowali do fazy play-off, ale każdy z nich z pewnością liczył na co najmniej drugie miejsce w grupie. Na szczęście cpl okazało się lepsze od wwi, co dało im trzecie miejsce w grupie i nie musieli się mierzyć z rave-on w pierwszej rundzie drabinki wygranych.

cgf-podsumowanie
CGF wygrało grupę A / fot. District.Prague

Rywalizacja w grupie B była również bardzo ciekawa. Do pewnego zwycięstwa w grupie typowałem Finów z rave-on, a najbardziej przecenianą drużyną określiłem brytyjskie imGaming. Po drugiej kolejce trochę zwątpiłem w swoje wywody, ponieważ imGaming pokonało rave-on 13-9. Rozgrywki w tej grupie były bardzo ciekawe, ponieważ po 4 kolejkach mieliśmy pięć drużyn z 9 punktami, wśród nich było również polskie nomercy. Polacy nie zawiedli mnie na tym turnieju, ponieważ w zapowiedzi napisałem, że mają bardzo duże szanse na drugie miejsce w grupie i ją wykorzystali, mimo porażki w pierwszym meczu z DBEPAINS. Ostatecznie cała grupa skończyła się zgodnie z moimi przewidywaniami: pierwsze miejsce zajęło rave-on, nomercy drugie, a imGaming odpadło w tej fazie. Awans uzyskali dodatkowo Węgrzy z WiLD.CMStorm oraz DBEPAINS.

wild-gorsze-od-nomercy
WiLD po porażce z nomercy zajęło 3 miejsce w grupie / fot. District.Prague

newhope-playoff

W pierwszej rundzie drabinki wygranych mieliśmy bratobójczy pojedynek Clan Poland vs nomercy. Mimo, że w fazie grupowej wyższe miejsce zajęli gracze nomercy, to faworytami bezpośredniego pojedynku byli z pewnością gracze cpl. Mecz był zacięty, a ostatecznie lepsi okazali się faworyci wygrywając 13-9 na backlot oraz 16-13 na citystreets. W drugim meczu rave-on pewnie pokonało wwi 2-0 w mapach. Dwa wyniki w tej fazie mnie zaskoczyły. Najpierw bardzo łatwe zwycięstwo AVENUE z WiLD. Spodziewałem się zdecydowanie więcej po Węgrach. Druga niespodzianka, to wygrana DBEPAINS na pierwszej mapie z Cyborg Factory. Później CGF się obudziło i wygrało dwie kolejne mapy.

W drabince przegranych po raz kolejny nie popisało WiLD, które nie postawiło żadne oporu DBEPAINS i przegrało 16-8. Świetnie spisało się natomiast nomercy, które odprawiło z kwitkiem czeskie legendy z wwi.

W pierwszym półfinale niestety cpl nie dało rady rave-on, chociaż przed turniejem stawiałem Polaków wyżej od Finów. Według tego, co mówił mi Hubert ‚Hero?!’ Kuc, to wygrana rave-on wynikała z tego, że ‚byli lepiej przygotowani i mają w drużynie rEplana’. W drugim półfinale CGF pewnie pokonało AVENUE i zgodnie z przewidywaniami awansowali do finału WB.

rEplan
rEplan poprowadził rave-on do wygranej w turnieju / fot. District.Prague

Znów mogło dojśc do bratobójczego pojedynku na czeskim turnieju. Wystarczyło, aby cpl w drabince przegranych pokonało DBEPAINS, a nomercy z AVENUE. O ile cpl dało radę DBEPAINS wygrywając 16-11, o tyle dla nomercy nie była to taka łatwa sprawa. AVENUE okazało się lepsze i zakończyło udział nomercy w turnieju. Pomimo porażki wyjazd młodych Polaków możemy ocenić jako bardzo dobry, ponieważ w Europie nie byli typowani do wyjścia z grupy.

nomercy-newhope
nomercy bardzo dobrze pokazało się w debiucie na europejskim podwórku / fot. Petr Brodik

W następnej rundzie Clan Poland zmierzyło się z Holendrami. Ich celem było pomszczenie swoich rodaków. Polacy byli lepsi i wygrali pojedynek 16-10, tym samym zapewnili sobie co najmniej 3 miejsce na New Hope.

W finale drabinki wygranych mieliśmy niezwykle ciekawy pojedynek Cyborg Factory vs rave-on. Moimi faworytami turnieju byli Czesi, jednak okazali się tego dnia słabsi od rave-on. Przegrali 2-1 w mapach i w drabince przegranych zmierzyli się z cpl. Po raz drugi na tych zawodach wygrali z cpl, tym razem 16-11.

cpl-3-miejsce
Clan Poland wygląda na zadowolonych z  3 miejsca / fot. District.Prague

Finał turnieju odbył się tylko na jednej mapie. CGF nie było w stanie znaleźć sposobu na rave-on i przegrało 13-11 na pierwszej lokacji. Było to drugie zwycięstwo fińskiego zespołu w międzynarodowym turnieju. Poprzednio jako Team ESPC byli najlepsi w Epic EIGHT, jednak obsada tam nie była równie mocna.

podium-newhope
Najlepsza trójka New Hope #1 / fot. District.Prague

Cyborg Factory zagrało kolejny świetny turniej, tym razem nie byli w stanie wygrać, ale mimo wszystko nie zawiedli swoich fanów. Clan Poland potwierdziło, że są najlepszą polską drużyną w historii oraz od dłuższego czasu są w ścisłej czołówce Europy. Czwarte podium w czwartym europejskim turnieju. Świetny wynik, do pełni szczęścia brakuje tylko wygranej. Być może na New Hope #2?

Klasyfikacja końcowa:

1.  Finland rave-on –  1500 Euro
2.  Czech Republic Cyborg Factory – 900 Euro
3.  Poland Clan Poland – 600 Euro
4.  Netherlands AVENUE
5-6. Germany DBEPAINS
5-6. Poland noMERCY
7-8.  Hungary WiLD.CM Storm
7-8.  Czech Republic We Were Immortal