Projektor do gier – jak wybrać?

Granie na dużym ekranie monitora jest bardzo przyjemne. Jeśli mamy do dyspozycji wielki telewizor z dobrymi parametrami, gra jest jeszcze bardziej emocjonująca. A co, jeśli w grę wchodzi projektor umożliwiający wyświetlenie obrazu o przekątnej nawet 200 cali? Co prawda nie każdy model nadaje się do gier, ale poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy, które należy brać pod uwagę wybierając odpowiedni projektor do gier.

projektor do gier

Zacznijmy od początku – podstawy!

Oczywiście większość zaawansowanych graczy stwierdzi, że tylko i wyłącznie odpowiedni monitor 144 Hz będzie odpowiednim rozwiązaniem do gier, zaś telewizor może służyć co najwyżej do oglądania filmów i seriali. O projektorach mało kto chce słyszeć, ale czy faktycznie w ogóle nie nadają się do gier? Nie do końca.

Oczywiście profesjonalni gracze, którzy oczekują ponadprzeciętnej płynności oraz odwzorowania obrazu w grach typu FPS raczej nie będą zadowoleni, ale jeśli ktoś gra sporadycznie lub preferuje gry wyścigowe bądź sportowe, może dobrać odpowiedni projektor stosując się do poniższych zasad. Wybór nie powinien być trudny, zaś dobranie odpowiedniego modelu z pewnością przyniesie wiele radości z użytkowania.

Technologia wyświetlania – którą wybrać?

Wybierając monitor kierujemy się rodzajem matrycy. W przypadku projektorów, jest to technologia wyświetlania, która znacząco wpływa na jakość wyświetlanego obrazu. Warto przyjrzeć się dwóm najpopularniejszym, dostępnym obecnie na rynku – DLP oraz 3LCD.

  • Technologia DLP

Technologia wyświetlania DLP, czyli w rozwinięciu Digital Light Processing, wykorzystuje mikroprocesor, zaś cały układ optyczny składa się z ogromnej ilości (nawet kilku milionów) mikroskopijnych luster. Takie rozwiązanie cechuje się przede wszystkim dobrym odwzorowaniem kolorów oraz niezłą głębią czerni. Niekiedy problemem może być efekt tęczy. Doświadczać go mogą przede wszystkim wymagający użytkownicy, którzy wykorzystują projektor do wyświetlania obrazu pochodzącego z konsoli bądź komputera. Czy taki problem eliminuje projektor tego typu w przypadku zastosowań gamingowych? Nie, gdyż zaletą jest niższa cena, ale jeśli ktoś szuka wyższej jakości, lepiej zdecydować się na model wykonany w technologii 3LCD.

  • Technologia wyświetlania 3LCD

Oto rozwiązanie, które sprawdzi się w grach. Projektory stworzone w tej technologii oferują najlepsze natężenie światła białego i barwnego. Efekt tęczy nie występuje, zaś migotanie zostało ograniczone do ledwie zauważalnego minimum. Minusem może być wyższa cena oraz nie aż tak głęboka czerń, jak w przypadku DLP, ale jeśli komuś zależy na najlepszej wydajności i płynności obrazu podczas gry, ten rodzaj projektora powinien spełnić wymagania.

Istotne parametr – co jest ważne?

Jeśli decydujemy się na zakup projektora do gier, należy pamiętać o wielu aspektach. W przeciwieństwie do urządzenia, które będzie wykorzystywane do oglądania filmów, model przeznaczony do gier będzie się charakteryzował nieco innymi parametrami.

  • Rozdzielczość

O ile rozdzielczość w przypadku tradycyjnych projektorów do oglądania filmów nie jest najważniejsza i można zdecydować się na nieco niższe wartości np. WXGA, 720p, tak urządzenie, które musi sobie poradzić z grami powinno dysponować rozdzielczością Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Oczywiście niższa rozdzielczość 720p również będzie odpowiednia, ale jeśli ktoś chce grać oglądając wszystko na bardzo dużej przekątnej, powinien zdecydować się na sprzęt o lepszych parametrach.

  • Kontrast

Podobnie jak w przypadku telewizorów – im wyższy kontrast, tym lepszej jakości obraz otrzymamy. Parametr ten odpowiada za wyświetlanie pełnej gradacji kolorów i jest istotny głównie podczas oglądania filmów lub grania w gry. Jeśli planujemy korzystać z projektora w ciągu dnia, warto zdecydować się na kontrast na poziomie 20 000:1.

  • Jasność

Parametr jasności dotyczy zastosowanej w urządzeniu lampy i jest mierzony w lumenach

(skrót: lm) zgodnie z układem ANSI. Najpopularniejsze projektory legitymują się jasnością na poziomie od 2000 do 3000 lm, nieco tańsze zaś od 1000 do 2000 lm. W przypadku modeli

wyposażonych w oświetlenie LED, jasność rzadko kiedy przekroczy 1000 lm. W przypadku projektorów, jasność jest niezwykle ważnym aspektem. Im wyższa jasność, tym lepszej jakości obraz uzyskamy w ciągu dnia i przy dobrym oświetleniu.

  • Złącza, dźwięk i dodatki

Istnieje wiele cech wspólnych pomiędzy telewizorami i projektorami. Pierwszą cechą są złącza. Podobnie jak w przypadku telewizora, tak i tu warto pamiętać o złączu HDMI (co najmniej jedno) oraz USB. Niektóre modele wyposażono także w moduł WiFi, ułatwiający komunikację z urządzeniami mobilnymi. Przydatne okaże się także wyjście audio, pozwalające podłączyć zewnętrzne głośniki, ale jeśli projektor będzie podłączony tylko do komputera, z pewnością lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dobrej karty dźwiękowej oraz zestawu głośników.

Podziel się z nami swoją opinią

      Dodaj Odpowiedź

       
      eWojownik - gry, sprzęt dla graczy, eSport.
      Logo
      Enable registration in settings - general