Sennheiser HD215 – recenzja

Słuchawki Sennheiser HD215 użytkuję już od początku 2009 roku, czyli ponad 4 lata. Aktualnie w sprzedaży jest druga wersja tych słuchawek, ale zmiany w stosunku do pierwszej były tylko kosmetyczne. Z założenia jest to sprzęt przeznaczony dla DJ, ale ja Wam powiem jak działają z perspektywy gracza oraz zwykłego słuchacza muzyki.

Na zakup HD215 zdecydowałem się, ponieważ moje poprzednie słuchawki – Steelseries Siberia – popsuły się podczas turnieju LANowego. Była to stała przypadłość tamtych słuchawek, czyli przestała działać lewa muszla. HD215 pożyczyłem od jednego z graczy, a po powrocie do domu stwierdziłem, że będzie to optymalny wybór. Już piszę, co mnie do tego przekonało.

sennheiser-hd215

Wygłuszenie pokazało mi przewagę słuchawek zamkniętych nad otwartymi podczas turniejów. Słychać znacznie mniej szeptów, komentarzy czy wszelkich hałasów, które są nieuniknione podczas LANów. Pozwala to znacznie lepiej skoncentrować się na grze. HD215 nie ma jednak rewelacyjnego wygłuszenia, mimo to różnica w stosunku do słuchawek otwartych jest kolosalna. Później na turniejach miałem wielokrotnie okazję do przymierzania innych headsetów i wiele z nich miało znacznie lepsze wygłuszenie, a kilka było z podobnego przedziału cenowego. Warto zauważyć, że słuchawki zamknięte są bardziej niezdrowe dla uszu, więc zbyt duże wygłuszenie odgłosów z zewnątrz nie jest wskazane przy długim użytkowaniu. A wiadomo, że gracze lubią pograć, tym bardziej jak wydają sporo funduszy na sprzęt.

Pozycjonowanie słuchawek uważam za odpowiednie. Nie miałem nigdy problemów ze słyszeniem przeciwników w różnych FPS, takich jak Call of Duty 4 czy też Counter Strike: Global Offensive. Tyczy się to zarówno gry w domu, gdzie używam karty dźwiękowej Creative X-Fi Xtreme Gamer czy też na turniejach stacjonarnych, gdzie zazwyczaj mamy zintegrowane Realteki.

Plusem niewątpliwie jest też moc słuchawek. Bardzo często używam ich zamiast głośników do słuchania muzyki, gdy nie chcę mieć ciągle słuchawek na uszach. Leżą sobie z boku, dźwięk ustawiony prawie na maksimum (na maksimum jest już dla mnie zbyt meczące przy dłuższym słuchaniu), a jakość pozostaje bardzo dobra. Nie ma trzeszczenia, szmerów czy ‘pierdzenia’. Dobra sprawa dla ludzi nie lubiących przełączać głośników i słuchawek.

hd215

W grze może nie słychać różnicy, natomiast przy słuchaniu muzyki jakość dźwięku mogłaby być lepsza. Na przykład słuchawki Sennheiser HD555, które były w podobnej cenie, w moim odczuciu miały lepszy dźwięk przy mp3 wysokiej jakości. Przy muzyce w jeszcze wyższych jakościowo formatach, ta różnica prawdopodobnie byłaby jeszcze większa.

Słuchawki są również komfortowe w użytkowaniu. Mimo swoich wielkich, jak na pierwszy rzut oka, gabarytów nie są zbyt ciężkie. Muszle zakrywają całe uszy i nie powodują ich bólu nawet przy długim użytkowaniu.

Problem jaki może się pojawić przy pierwszym użytkowaniu słuchawek, to brak regulacji głośności na kablu. Mimo wszystko szybko przyzwyczaiłem się do tego, a z czasem już wybrałem swoje ulubione poziomy głośności w Windowsie, więc zmiana nie sprawia problemu.

Kolejnym minusem dla niektórych może być brak mikrofonu. Ja tego problemu nie miałem, ponieważ byłem w posiadaniu mikrofonu na klipsie ze Steelseries Siberia, a w sumie to nawet jeszcze Icemat Siberia. Koszt dokupienia sobie mikrofonu na klipsie, to cena rzędu 10 zł, dlatego nie uważam tego za wielki problem.

Dodatek na gąbkach (ciężko mi powiedzieć jaki to materiał) od muszli oraz od górnego wspornika nie okazał się zbyt trwały. Zaczął schodzić z czasem, co wpływa niekorzystnie na wygląd sprzętu. Dodatkowo jego kawałki przyklejają się do okolic uszu lub też zostają na włosach, co czasem bywa irytujące. Warto jednak w tym momencie dodać, że plastyk użyty na konstrukcję słuchawek jest dobrej jakości. Mimo kilku upadków słuchawki nie mają żadnych pęknięć.

hd215-uzywane

Moje HD215. Na gąbce muszli i pałąku widać ślady użytkowania.

Na koniec dodam jeszcze pozytywy. Kręcony kabel słuchawek jest bardzo trwały. Nie ma na nim śladów po przecieraniu, dodatkowo jego konstrukcja praktycznie uniemożliwia jego złamanie się. Ponad to słuchawki są bardzo wygodne w transporcie, ponieważ możemy od nich całkowicie odłączyć kabel, co pozwala nam na zaoszczędzenie miejsca w torbie.

Generalnie jestem zadowolonym użytkownikiem tego sprzętu. Nie czuję potrzeby wymiany ich na lepsze. Jeżeli chodzi o granie, to spełniają swoją funkcję.

Dane techniczne:

Impedancja32 Ohm
Połączeniejack 3,5 mm/6,3 mm stereo
Pasmo przenoszenia12 – 22000 Hz
Zniekształcenia harmoniczne THD<0,2%
Dynamika SPL112 dB
Przetworniki Kup HD-215 II na stronie www.sennheiser.com.pldynamiczne, zamknięte
Nausznikiwokółuszne
Długość kabla3 m
Waga bez kabla280 g

Cena około 300 zł – sprawdź na ceneo.

Podziel się z nami swoją opinią

   Dodaj Odpowiedź

    
   eWojownik - gry, sprzęt dla graczy, eSport.
   Logo
   Enable registration in settings - general