Procesor komputerowy – jak działa?

Procesor, który kiedyś posłał pierwszą rakietę w kosmos nie jest dziś w stanie obsłużyć najprostszych programów. Jak to możliwe? Czy zwykły człowiek jest w stanie zrozumieć działanie procesora komputerowego, czy to temat zarezerwowany jedynie dla specjalistów? Okazuje się, że nie jest to takie trudne do wyjaśnienia, wymaga jedynie podstawowej wiedzy na temat działania sprzętu komputerowego. Wtedy nawet nie wiedząc dokładnie dlaczego coś się dzieje jesteśmy w stanie zrozumieć rolę i funkcje procesora.

procesor jak działa

Główne zadania

Wszystko co dotyczy działania procesora komputerowego opiera się na tzw. zegarze. Dzięki niemu co jakiś czas zostaje przepuszczony sygnał elektryczny. Długość pomiędzy poszczególnymi impulsami nazywana jest tu taktowaniem procesora. Podczas działania komputera procesor musi rozdzielić impulsy pomiędzy poszczególne wątki, czyli zadania. To jak szybko potrafi to robić nazywa się profesjonalnie częstotliwością taktowania. Współcześnie firmy używając specjalnych technologi (DDR oraz QDR) potrafią zwielokrotnić częstotliwość procesora nawet czterokrotnie.

Częstotliwość cyklu zegarowego

Najważniejszymi podzespołami w tym przypadku są generator sygnału oraz rezonator kwarcowy, który odpowiada za to by sygnał był odpowiedniej jakości i w równych odstępach. Wyniki pomiaru cyklu to wartości, które są szczególnie przydatne podczas porównywania poszczególnych modeli z tej samej rodziny chipów. Dla przykładu procesory Intel Pentium o taktowaniu 1 GHz są trzy razy wolniejsze od tych mających już 3 GHz. Ważne jednak by oba bazowały na tej samej jednostce centralnej, gdyż tylko wtedy możliwe jest jakiekolwiek porównanie częstotliwości.

Komputery stacjonarne i urządzenia przenośne

Wykorzystanie zegara procesora dotyczy nie tylko komputerów osobistych, ale także wszelkich urządzeń przenośnych jak smartfon lub tablet. Pierwszym przypadkiem użycia procesora w komputerze kieszonkowym datuje się na rok 1984 rok. Z tego też okresu pochodzi właśnie owo określenie – pocket computer. Bazował on na procesorze firmy Hitachi (model 6301), posiadał częstotliwość 614 kHz i przypominał swoim rozmiarem i kształtem kalkulator.

Ogromna przepaść

Postęp technologii informatycznych jest na tyle duży, że nie minęło jeszcze nawet pół wieku, a udało się nam nie tylko zwiększyć wydajność procesorów, ale i zminiaturyzować je w taki sposób, że zwykły smartfon posiada dziś lepsze parametry niż komputer sprzed 10-15 lat. Budowa za bardzo się tu nie zmieniła, wszystko jest jedynie mniejsze i posiada lepiej dopracowany przepływ sygnałów elektronicznych. Na każdym kroku możemy spotkać się z potwierdzeniem tej teorii, a jeśli zastanowić się nad tym dłużej można zauważyć, jak wielką tendencję wzrostową zaliczyły procesory w trakcie swojego rozwoju i minionych lat.

Są wszędzie!

Każdy z nas posiada dzisiaj jedno z popularnych modeli urządzeń mobilnych. Dzięki ich ekranom i wielozadaniowości możemy korzystać z dobrodziejstw programów komputerowych niemal w każdym miejscu i czasie. Problemem jest obecnie bardziej żywotność baterii niż moc obliczeniowa, którą wydaje się można dowolnie zwiększać. Już dziś można przewidzieć, że rozwój sektora urządzeń mobilnych będzie bardzo ważnym czynnikiem decydującym o przyszłości elektroniki, a więc także i procesorów.

Dziękujemy portalowi Świetne-Smartphony.pl za współpracę merytoryczną.

Podziel się z nami swoją opinią

      Dodaj Odpowiedź

       
      eWojownik - gry, sprzęt dla graczy, eSport.
      Logo
      Enable registration in settings - general