Gry RPG online – prawie jak przy stole

Gry RPG (role-playing game) wywodzą się od klasycznych zabaw w opowiadanie historii. Sprowadzenie tej rozrywki do wymiaru gry komputerowej, nawet takiej z bardzo rozbudowanym scenariuszem, zubożyło całą ideę, ponieważ sprowadziło ją do liniowej rozgrywki. Tymczasem MMO RPG sprawiają, że możemy wreszcie mówić o prawdziwym renesansie tego rodzaju gier i to w nowym , multimedialnym środowisku.

Prawdziwe RPG

W prawdziwej grze RPG prowadzący, nazywany zazwyczaj Mistrzem Gry, opisuj graczom świat widziany oczyma ich bohaterów i odgrywa spotykane przez nich postacie, takie, które nie należą do innych graczy. Z kolei gracze, mając przed sobą karty ze współczynnikami swoich postaci, opisem ich wyglądu i wyposażenia, mają za zadanie wcielać się w swoich bohaterów i odgrywać ich zachowania. To jak zabawa w teatr, w którym aktorzy znają swoje role, ale nie znają scenariusza dramatu. Ten ostatni tworzony jest przez Mistrza Gry.
W tradycyjnym RPG gracze siedzą zazwyczaj przy stole (nie jest to obowiązkowe, ale za to wygodne) i rzucają kośćmi, by ustalić losowe wyniki niektórych ich poczynań.

cRPG – nieudana próba

Gry RPG już od dawna próbowano przenosić na ekrany komputerów. Pierwsze próby miały miejsce jeszcze w czasach DOS-a. Jednak nawet gdy pojawiły się tytułu takie jak “Baldur’s Gate”, uważany przez wielu za najlepszy komputerowy RPG wszech czasów, w gruncie rzeczy możliwości kierowania losami bohaterów i tak były bardzo ograniczone. Nijak nie miało się to do wolności, jaką gwarantował swoją wyobraźnią inteligentny Mistrz
O ile wiele komputerowych kier RPG jest całkiem przyzwoitymi produktami, to jednak dopiero otwarcie się na świat, które było możliwe dzięki coraz szybszemu dostępowi do internetu, sprawiło że pojawiły się gry RPG online, które można w jakiś sposób uznać za godne kontynuacje tradycji prawdziwego RPG.

Zalety MMO RPG

Masowe gry, oparte na dostępie do internetu, to możliwość, aby wrócić do korzeni rozgrywki, Wprawdzie scenariusz, zakładający wykonywanie pewnych zadań, jest wciąż narzucony, a nad całą zabawą czuwa jedynie administrator, zajmujący się przede wszystkim techniką, to jednak okazuje się że nawet bez prawdziwego Mistrza Gry da się pograć.
Podstawową zaletą jest oczywiście duża liczba graczy, którzy równocześnie grają w tą samą grę na całym świecie. Sprawia to, że dochodzi do interakcji, takich, jakie miały miejsce przy stole, w którym grano w tradycyjne RPG. Przy okazji wraca też magia, związana z zabawą z innymi ludźmi, którzy są często nieprzewidywalni, co jest ogromnym atutem gier MMO.
valhalla

Artykuł został przygotowany przez portal z grami online Valhalla.pl. Na stronie www.valhalla.pl znajdziesz darmowe gry RPG na Twój komputer.

Podziel się z nami swoją opinią

   Dodaj Odpowiedź

    
   eWojownik - gry, sprzęt dla graczy, eSport.
   Logo
   Enable registration in settings - general